Yıldız Teknopark, Smart Future Expo Zirve ve Sergisi'ne Katıldı

Türkiye'nin en kapsamlı akıllı teknolojiler etkinliklerinden "Smart Future Expo Zirve ve Sergisi", İstanbul Kongre Merkezi'nde14-15 Kasım 2018 tarihlerinde düzenlendi.

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) tarafından "Dönüşerek Daha Güçlüyüz" sloganıyla İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen Smart Future Expo 2018-Akıllı Teknolojiler Zirve ve Sergisi, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Nureddin Nebati'nin katılımıyla gerçekleşti.

Akıllı teknolojiler çatısı altında, girişimcilik, bilişim, yazılım, yapay zeka, sanayinin dönüşümü ve akıllı şehirler gibi konuların işlendiği zirvenin açılış konuşmasını yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “Hedefimiz Milli Teknoloji, Güçlü Sanayi vurgusuyla, yüksek katma değerli alanları ve bunların alt bileşenlerini milli ve özgün olarak geliştirmek olacak” dedi.

Etkinlik kapsamında kurulan stantlarda birçok üniversitenin ve teknoparkların tarafından geliştirilen ürünler sergilendi. Yıldız Teknopark’ın da katılım sağladığı zirvede ki stantta, Yıldız Kuluçka Bia Teknoloji girişimci firmasının Türkiye'nin ilk ve yerli, disk herniasyonunun fizik tedavi ve rehabilitasyonunda kullanılan Spina Trak omurga dekompresyon cihazı tanıtıldı.  Ayrıca Yıldız  Kuluçka firmaları Yalçın Enerji, Kargopark ve Aiborne Robotik’de kendi stantlarında ürünlerini sergilediler.

'Bir Yatırım Bulma Aracı Olarak Kitlesel Fonlama' Etkinliği

´Bir Yatırım Bulma Aracı Olarak Kitlesel Fonlama´ Etkinliği Yıldız Kuluçka´da Gerçekleştirildi!

Kendisini kitlesel fonlama için bir yatırım bulma aracı olarak tanımlayan Fongogo, Yıldız Kuluçka firmalarına yönelik olarak düzenlenen etkinlikte kitlesel fonlama ile ilgili bilgiler verdi. Kendisinin de Yıldız Kuluçka’da bir dönem çalıştığını belirten FONGOGO Kurucu ortağı Ebru Elmas GÜRSES amaçlarının, Fona ihtiyaç duyan nitelikli fikirlerin Fongogo platformunda tanıtılarak yatırımcılara ulaşmasını ve bu projelere destek olmasını sağlamak olduğunu ifade etti.

'İlk İşim Girişim' Yarışması 2018 Kazananları Belli Oldu !

Yıldız Teknik Üniversitesi, Çalık Holding, Yıldız Teknopark ve Yıldız Teknoloji Transfer Ofisi (TTO) ortaklığında düzenlenen; inovatif, topluma faydalı ve aynı zamanda ticarileşme potansiyeli yüksek olan iş fikirlerinin ortaya çıkmasını kolaylaştırmayı amaçlayan ‘İlk İşim Girişim’ yarışmasının kazananlarına ödülleri, 6 Kasım’da Yıldız Teknik Üniversitesi Davutpaşa Kampüsü’nde düzenlenen törende takdim edildi.

Ülkemizde girişimcilik kültürünün yaygınlaştırılmasını, vizyoner genç girişimcileri ortaya çıkarmayı, yenilikçi ürün ve fikirlerin ticarileşmesine fırsat tanımayı ve uluslararası pazarlarda yer almalarını teşvik etmeyi hedefleyen yarışmanın finalistleri jüri önünde gerçekleştirdikleri sunumlarla projelerini anlattılar.  

Yeni Girişimler ve Yeni Fikirler Ödüllendirildi

İlk İşim Girişim Yarışması 2018’in kazananları iki ayrı kategoride farklı ödüllerin sahibi oldu. ‘Yeni Girişimler’ kategorisinde Meinox İlaç Teknolojileri projesiyle Fatih Kocabaş birinci olurken, Sanal Gerçeklik Teknolojisi ile Göz Tembelliği Tedavisi Destek Sistemi projesiyle Ufuk Çoban ikinci ve Haus Freeze Dry projesiyle Hazel Topçu üçüncü sırada yer aldı. İlk üç dereceye girenler ödüllerini   Sanayi ve Teknolojisi Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali DÖNMEZ, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Bahri ŞAHİN, Çalık Holding Bankacılık Grup Başkanı Galip Tözge ve Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof.Dr. Mesut GÜNER’in  elinden aldılar. Ödül kazanalar Yıldız Kuluçka’da kapalı, açık ve sanal ofis imkânlarına da sahip olacaklar.

‘Yeni Fikirler’ kategorisinde başarı göstererek dereceye giren yarışmacılar arasında FilameX – Mini 3D Filament Ekstrüzyon Makinesi projesiyle Burak Horuz birinci olurken, Blok – Z projesiyle Erhan Yıldırım ikinciliği ve Md-Led Therapy projesiyle Talha Korkmaz üçüncülüğü kazandı. Bu kategoride dereceye giren tüm adaylara ayrıca Yıldız Ön Kuluçka Merkezi’nde 6 ay boyunca ücretsiz ofis imkanı sunulacak. 

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Dönmez: “Tüm girişimcilerin destekçisiyiz”

Ödül töreninde bir konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, girişimciliğin artık Türkiye’de yerleştiğine vurgu yaparak gençlere seslendi: “Türkiye’nin geleceği sizlersiniz. Ülkemizin büyümesine olan inancınızı kaybetmeyin. Çalışmalarınız sırasında fizibiliteyi iyi yapmalısınız. Mühendis arkadaşlar, bulduğunuz fikirlerin fizibilite çalışmasını yaparken işletme, finans, bankacılık ve iktisat konularında bilgi sahibi olan arkadaşlarınızın bilgi birikiminden mutlaka faydalanın. Her yaşta her şeyi yapmak mümkün, hiçbir şey için geç değil. Gayret sizi ve ülkenizi yükseltir” ifadelerini kullandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı olarak tüm teknoparkların arkasında olduklarını vurgulayan Dönmez, “Tüm girişimcilerin destekçisiyiz. Başta Çalık Holding ve Yıldız Teknopark’a ve böyle bir olanağın gerçekleşmesinde katkısı bulunan herkese teşekkürlerimi sunarım” dedi.

Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin de üniversite-sanayi iş birliğinin önemine dikkat çekerek, toplumun tüm paydaşlarının milli hedeflerimizi maksimize etmek için çalışmaya devam etmesi gerektiğini söyledi. “Eğitim ve araştırma sadece üniversitelerin işi değil, sanayi şirketlerinin de işi olmalı ve bu doğrultuda üniversiteler ile sanayi arasında güçlü iş birliği olmalı” diye konuşan Şahin, “Esas olan bilginin üretilmesi, üretilen bu bilginin ticarileşmesi. Girişimcilerin bilgi ve bilim ile destekleyici çalışmalar yapmaları, üniversitelerin de buna öncü olmaları gerekiyor” dedi. 

Çalık Holding Bankacılık Grup Başkanı Galip Tözge, “Biz Grup olarak Türkiye'nin üreten ve değer yaratan, rekabet edebilen bir ülke olma yolundaki dönüşümünü hızlandırmak için girişimciliğin çok önemli bir rol oynadığına inanıyoruz. Bu ekosistemi oluşturmak, büyütmek için üzerimize düşen sorumluluğu yerine getirmek konusunda kararlıyız.’ dedi. Gençlerin girişimcilik heveslerinin grup olarak kendilerini heyecanlandırdığını belirten Tözge, genç girişimcilere başarılı olmak için azimle, vazgeçmeden, pes etmeden çalışmalarını tavsiye etti. 

Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, “Girişimci maaşlı iş bulamayan kişi ya da işsiz değildir. Fikri olup onu hayata geçirmek isteyen, bunun için çalışan, çabalayan kişidir. Ancak fikir toplam işin yüzde 20’sidir, hayata geçirmekse ekip işidir. Başarı, fikir pazara sunulduğunda gelir” dedi. Güner sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyadan ve ülkemizden çıkan örnekler bilimin ne kadar değerli olduğunu sürekli kanıtlıyor. Bilim sayesinde, tonlarca ürün satıp kazanacağınızdan çok daha fazla gelir elde edebilirsiniz. Ülkemizde girişimciliğin artmasından, devlet ve STK teşviklerinin de her geçen gün artarak girişimcilik ekosistemini beslemesinden, bu ekosistemin bir parçası olarak mutluluk duyuyoruz.”

Kuluçkadan Avrupaya Erken Aşama Hızlandırma Programı Demoday Etkinliği

Yıldız Teknopark, KOSGEB ve Enterprise Europe Network (Avrupa İşletmeler Ağı) ortaklığı ile düzenlenen, Kuluçkadan Avrupa’ya Erken Aşama Hızlandırma Programı DEMO DAY etkinliği 13 Kasım Salı günü,  Yıldız Teknopark İdari Bina Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Yıldız Teknopark Genel Müdürü Prof. Dr. Mesut Güner, KOSGEB Teknoloji Yenilik ve Yerlileştirme Dairesi Başkanı Ahmet Dursunoğlu ve YTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yücel Şahin’in açılış konuşmaları ile başlayan etkinlik, programa seçilen  start-up firmaların İngilizce sunumları ile devam etti.

Etkinlik sonunda düzenlenen networking kokteyli ile yatırımcılar, KOSGEB yetkilileri ve programa katılan firmalar bir araya geldi.

Kuluçkadan Avrupa’ya Erken Aşama Hızlandırma Programı ile Yıldız Teknopark Kuluçka Merkezi başta olmak üzere İstanbul ve çevre illerdeki kuluçka merkezlerinden gelen başvurulardan seçilen 9 erken aşama teknoloji kuluçka firmasına, yurtdışına ve ihracata hazırlanmaları için,  saha bilgisine sahip uzman ve akademisyenlerden oluşan eğitmen kadrosu ile 6 hafta süren ücretsiz eğitimler, koçluklar ve  mentörlükler aldı.

Türkiye ayağını başarıyla tamamlayan start-up firmaları, 26-30 Kasım tarihlerinde Londra’ya giderek orada da ayrıca eğitim ve mentörlük hizmeti alacaklar. Düzenlenecek olan “Turkish Startup Showcase” etkinliğinde de melek yatırımcılar, mentörler, girişimciler ve iş adamlarıyla bir araya gelerek sunum yapacaklar.

YILDIZ TEKNOPARK 3.AR-GE İNOVASYON ZİRVESİ VE SERGİSİ’NDE

Türkiye'deki Ar-Ge çalışmalarının ticarileşmesindeki sıkıntıları ortadan kaldırmayı ve sanayide dönüşümü gerçekleştirmeyi amaçlayan Mimar ve Mühendisler Grubu'nun (MMG ) düzenlediği “3. Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi” 17-18 Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Zirvede, Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki teknoparklar, kalkınma ajansları, Ar-Ge merkezleri ve üniversite projeleri tek bir çatı altında buluştu. Yerli firmaların buluşları zirvede katılımcılara sergilendi.

 

Ar-Ge tabanlı yerel kalkınmanın önündeki engellerin giderilmesi gibi birçok konunun gündeme taşındığı, Türkiye'nin yerli yeniliğini temsil eden zirvede, iki gün boyunca 14 oturumda 60 konuşmacı yerini aldı.  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de konuşmacılar arasındaydı.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Mimar ve Mühendisler Grubu’nca düzenlenen 3. Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi’nin açılışında konuştu. Varank, “Tersine beyin göçünü sağlamak adına Uluslararası Lider Araştırmacılar destek programını tasarladık. Bu programı daha önce Cumhurbaşkanımız ilan etmişti. İnşallah, biz şu anda altını dolduruyoruz, yakında çağrıya çıkılacak. Bu program, araştırmacılara sağlanan imkanlar açısından dünyada yeni ve öncü olma özelliği taşıyor.” dedi.

 

Ayrıca teknoparklara yönelik de önemli yatırımlar yaptıklarını ifade eden Varank, "Son 14 senede Teknoparklara 750 milyon lira ödenek sağladık. Teknoparklarda yer alan işletmeler birçok vergisel muafiyetten faydalanıyor. Bu destekler sayesinde teknoparklarımızda 5068 işletme faaliyet gösteriyor, yaklaşık 50 bin kişi istihdam ediliyor. Önümüzdeki dönemde teknopark ekosistemini daha da güçlendirecek yeni fikirlerin ve girişimcilerin desteklenmesine odaklanacağız ve 81 ilde yüz teknoloji atölyesi kuracağız" diye konuştu"

 

Yıldız Teknopark’ında katılım gösterdiği zirve süresi boyunca standa basından ve ziyaretçilerden yoğun ilgi vardı. Yıldız Teknopark girişimci firmaları Hopetical Teknoloji firmasının “Sanal Gerçeklik Teknolojisi ile Göz Tembelliği Tedavisi Destek Sistemi”, Aiborne Robotik firmasının “Akıllı Robotik Kol Protezi”,  Biolive Teknolojileri firmasının “Zeytin Çekirdeği Atığından Antimikrobiyal ve Doğada Kısa Sürede Kaybolan Çevreci Biyoplastik”, Nesa Polimer firmasının “Otomotiv ve Taşıt Araçları ve Havacılık İç Parça Plastik Enjeksiyon Ürünleri Üretmek için Geliştirilen İnovatif Çizik Önleyici Hammaddeler” ve Tim Teknoloji firmasının “Akıllı Eldiven” ürünlerinin sergilendiği standa, İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgül Özkan Yavuz, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin ziyarette bulunarak girişimcilerle sohbet etti.               

 

Zirvede ayrıca Yıldız Teknopark'ta Ar-ge faaliyetlerini sürdüren Uyumsoft, Gen Otomotiv ve CPM Yazılım’da stantlarıyla yer aldı. GEN Otomobil tarafından tasarlanan ve prototip üretimi devam eden D sınıfı Sedan elektrikli otomobil İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Salonu'nda açılan 3. Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi'nde sergilendi.

AB FAZ 1 (FİZİBİLİTE DESTEĞİ) BİLGİLENDİRME ETKİNLİĞİ

Yıldız Kuluçka ve Yıldız Teknopark firmalarına yönelik olarak hazırlanan AB Faz I (Fizibilite Desteği) programı bilgilendirme etkinliği 12 Temmuz 2018 Perşembe günü A1 Blok Kuluçka Merkezinde gerçekleşti.

Etkinlikte  projeler hakkında bilgilendirme TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Dairesi Başkanlığı’ndan Mustafa BÜYÜKKARA tarafından yapıldı. Etkinlikte Avrupa Birliği’nin KOBİ'lere inovasyon projeleri kapsamında fizibilite çalışmaları yapmaları amacıyla verilen 50.000 Euro destek konusunda Yıldız Kuluçka ve Yıldız Teknopark firmaları bilgilendirildi. Dinleyicilerin soruları ile aktif olarak katıldığı etkinlik başarıyla son buldu.

    

Girişimci Hızlandırma Mekanizmalarının Kurulması

Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından yürütülmekte olan“Girişimci Hızlandırma Mekanizmalarının Kurulması ve Gelişim Takip Sisteminin Oluşturulması” projesinin demoday ve kapanış etkinliği gerçekleştirildi.

 

Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamında İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile Yıldız Teknopark işbirliğinde yürütülen “Girişimci Hızlandırma Mekanizmalarının Kurulması ve Gelişim Takip Sisteminin Oluşturulması”projesinin kapanış etkinliği 14 Mayıs 2018 tarihinde çok sayıda davetlinin katılımı ile Yıldız Teknopark Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.  

 

Girişimcilerin iş dünyasında bir üst basamağa geçiş sürelerini hızlandırıcı mentörlüklerin ve işbirliklerinin kurulmasını sağlayan projeninDemoday etkinliğinde Yıldız Kuluçka girişimcileri melek yatırımcılara, akademisyenlere ve diğer katılımcılara sunum yapma fırsatı yakaladı. 

Kadın Bakış Açısından Girişimcilik Ekosistemi Etkinliği

GİRİŞİMCİLİĞE KADIN DOKUNUŞU

 

İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle Yıldız Teknik Üniversitesi yürütücülüğünde devam etmekte olan “Girişimci Hızlandırma Mekanizmalarının Kurulması ve Gelişim Takip Sisteminin Oluşturulması” projesi kapsamında “Kadın Bakış Açısından Girişimcilik Ekosistemi” konulu bir panel gerçekleştirildi.

3 Mayıs 2018 tarihinde Yıldız Teknopark Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte; dünyada ve Türkiye’de girişimcilik ekosistemi, kadın girişimcilerin sorunları, toplumsal normlar, sektörel yaklaşımlar ve yatırım fırsatları gibi konular masaya yatırıldı.    

Proje yürütücüsü Nihal Altıok’un moderatörlüğünü yaptığı panele; Workinton CEO’su Pınar Massena, İTO BTM Ofisi Sorumlusu Sena Cebe, PMO Partners CEO’su Bengü Türk ve Yıldız Kuluçka kadın girişimcilerinden Duygu Yılmaz panelist olarak katılım sağladı.

Yıldızlı Projeler Yarışması Finali 24 Nisan´da Gerçekleştirilecek!

Yıldız Teknopark, Yıldız Teknoloji Transfer Ofisi ve Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü iş birliği ile 2009 yılından bu yana düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması’nda ödüller sahiplerini buluyor. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da fikrini geleceğe taşımak isteyen üniversite öğrencilerinin, akademisyenlerin ve start up’ların büyük ilgi gösterdiği etkinliğin final heyecanı 24 Nisan 2018 Salı günü yaşanacak.

 

Bilişimden elektroniğe, enerjiden sağlığa farklı alanlardaki projelerin yarıştığı etkinliğin son gününde, finale kalma başarısını gösteren proje sahipleri sunumlarını gerçekleştirecekler ve para ödülü, Amerika Silikon Vadisi’ne seyahat, Yıldız Kuluçka da yer alma fırsatı, Yıldız Prototip Atölyesini kullanma hakkı gibi ödüllerin sahibi olacaklar.

 

Ödül törenimizde sizleri de aramızda görmekten onur duyacağız.

 

Tarih   : 24 Nisan 2018, Salı

Saat    : 12.30 – 17.15

Yer      : YTÜ Davutpaşa Kampüsü Kongre ve Kültür Merkezi

 

Program

 

12.30- 13.00  Kokteyl
 
13.00 - 14.00 “Girişimcilik ve İnovasyon” Paneli
 
Moderatör: Argecon CEO & ENTREN Kurucu Başkanı Erdem DERELİ

Panelistler: Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı Kurucusu ve Ağ Başkanı Mehmet BULDURGAN, Türk Hava Yolları Kurumsal İnovasyon Uzmanı Emre DALARSLAN,İBB AB İlişkileri Müdürü Kübra BAYRAKTAR ŞİŞMAN,  Lala Eğitim Kurucu Ortağı Eray ERDOĞAN
 
14.15 - 16.00 Proje Sunumları
 
16.15 - 16.45 Konuşmalar
 
16.45 - 17.15 Ödül Töreni

Yıldız Kuluçka Girişimcileri Blockchain Etkinliğinde Buluştu!

İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle Yıldız Teknik Üniversitesi yürütücülüğünde devam etmekte olan “Girişimci Hızlandırma Mekanizmalarının Kurulması ve Gelişim Takip Sisteminin Oluşturulması” projesi kapsamında, “Blockchain”  bilgilendirme etkinliği düzenlendi. 29 Mart 2018 tarihinde Yıldız Teknopark Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda girişimci katıldı.

Son dönemlerin trend konularından biri olan Blockchain etkinliğine girişimcilerin yanısıra YTÜ öğrencileri, akademisyenler ve Teknopark firmaları da katılım gösterdiler. Hackquarters yöneticisi Kaan Akın blockchain teknolojisini anlatırken Bundle Network’ten Serhat Aydın ise konuya ilişkin tecrübelerini paylaştı.  

Etkinlik sonunda verilen networking kokteyli ile katılımcılar birbirlerini tanıma ve fikir alışverişinde bulunma imkanı yakaladılar.

YILDIZ KULUÇKA GİRİŞİMCİLERİ BAYER’LE BULUŞTU!

İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile Yıldız Teknik Üniversitesi yürütücülüğünde devam etmekte olan “Girişimci Hızlandırma Mekanizmalarının Kurulması ve Gelişim Takip Sisteminin Oluşturulması” projesi kapsamında 26 Şubat 2018 tarihinde Yıldız Teknopark Konferans Salonu’nda bir etkinlik gerçekleştirildi.  BAYER İnovasyon Danışmanı Gökay KILIÇ ve Hackquarters Yöneticisi Kaan AKIN’ın sunumları ile başlayan etkinlik BAYER birim yöneticilerinin konuşmaları ile devam etti. Etkinlik sonunda gerçekleştirilen kokteylde networking şansı yakalayan Yıldız Kuluçka girişimcileri, yatırımcılarla bir araya gelerek iş fikirlerini değerlendirdiler.

Yetkinlik eğitimi, mentör - yatırımcı görüşmeleri ve sosyal organizasyonlar gibi çeşitli faaliyetlerin yer aldığı proje ile; kuluçkada başlayıp pazara giden yolda girişimcilerimizin donanımlı şekilde ilerlemeleri hedeflenmektedir.