YILDIZ TEKNOPARK 3.AR-GE İNOVASYON ZİRVESİ VE SERGİSİ’NDE

Türkiye'deki Ar-Ge çalışmalarının ticarileşmesindeki sıkıntıları ortadan kaldırmayı ve sanayide dönüşümü gerçekleştirmeyi amaçlayan Mimar ve Mühendisler Grubu'nun (MMG ) düzenlediği “3. Ar-Ge İnovasyon Zirvesi ve Sergisi” 17-18 Ekim 2018 tarihleri arasında İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Zirvede, Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki teknoparklar, kalkınma ajansları, Ar-Ge merkezleri ve üniversite projeleri tek bir çatı altında buluştu. Yerli firmaların buluşları zirvede katılımcılara sergilendi.

 

Ar-Ge tabanlı yerel kalkınmanın önündeki engellerin giderilmesi gibi birçok konunun gündeme taşındığı, Türkiye'nin yerli yeniliğini temsil eden zirvede, iki gün boyunca 14 oturumda 60 konuşmacı yerini aldı.  Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de konuşmacılar arasındaydı.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Mimar ve Mühendisler Grubu’nca düzenlenen 3. Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi’nin açılışında konuştu. Varank, “Tersine beyin göçünü sağlamak adına Uluslararası Lider Araştırmacılar destek programını tasarladık. Bu programı daha önce Cumhurbaşkanımız ilan etmişti. İnşallah, biz şu anda altını dolduruyoruz, yakında çağrıya çıkılacak. Bu program, araştırmacılara sağlanan imkanlar açısından dünyada yeni ve öncü olma özelliği taşıyor.” dedi.

 

Ayrıca teknoparklara yönelik de önemli yatırımlar yaptıklarını ifade eden Varank, "Son 14 senede Teknoparklara 750 milyon lira ödenek sağladık. Teknoparklarda yer alan işletmeler birçok vergisel muafiyetten faydalanıyor. Bu destekler sayesinde teknoparklarımızda 5068 işletme faaliyet gösteriyor, yaklaşık 50 bin kişi istihdam ediliyor. Önümüzdeki dönemde teknopark ekosistemini daha da güçlendirecek yeni fikirlerin ve girişimcilerin desteklenmesine odaklanacağız ve 81 ilde yüz teknoloji atölyesi kuracağız" diye konuştu"

 

Yıldız Teknopark’ında katılım gösterdiği zirve süresi boyunca standa basından ve ziyaretçilerden yoğun ilgi vardı. Yıldız Teknopark girişimci firmaları Hopetical Teknoloji firmasının “Sanal Gerçeklik Teknolojisi ile Göz Tembelliği Tedavisi Destek Sistemi”, Aiborne Robotik firmasının “Akıllı Robotik Kol Protezi”,  Biolive Teknolojileri firmasının “Zeytin Çekirdeği Atığından Antimikrobiyal ve Doğada Kısa Sürede Kaybolan Çevreci Biyoplastik”, Nesa Polimer firmasının “Otomotiv ve Taşıt Araçları ve Havacılık İç Parça Plastik Enjeksiyon Ürünleri Üretmek için Geliştirilen İnovatif Çizik Önleyici Hammaddeler” ve Tim Teknoloji firmasının “Akıllı Eldiven” ürünlerinin sergilendiği standa, İstanbul Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Özgül Özkan Yavuz, THY Genel Müdürü Bilal Ekşi ve Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bahri Şahin ziyarette bulunarak girişimcilerle sohbet etti.               

 

Zirvede ayrıca Yıldız Teknopark'ta Ar-ge faaliyetlerini sürdüren Uyumsoft, Gen Otomotiv ve CPM Yazılım’da stantlarıyla yer aldı. GEN Otomobil tarafından tasarlanan ve prototip üretimi devam eden D sınıfı Sedan elektrikli otomobil İstanbul Lütfi Kırdar Kongre Salonu'nda açılan 3. Ar-Ge ve İnovasyon Zirvesi'nde sergilendi.

AB FAZ 1 (FİZİBİLİTE DESTEĞİ) BİLGİLENDİRME ETKİNLİĞİ

Yıldız Kuluçka ve Yıldız Teknopark firmalarına yönelik olarak hazırlanan AB Faz I (Fizibilite Desteği) programı bilgilendirme etkinliği 12 Temmuz 2018 Perşembe günü A1 Blok Kuluçka Merkezinde gerçekleşti.

Etkinlikte  projeler hakkında bilgilendirme TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Dairesi Başkanlığı’ndan Mustafa BÜYÜKKARA tarafından yapıldı. Etkinlikte Avrupa Birliği’nin KOBİ'lere inovasyon projeleri kapsamında fizibilite çalışmaları yapmaları amacıyla verilen 50.000 Euro destek konusunda Yıldız Kuluçka ve Yıldız Teknopark firmaları bilgilendirildi. Dinleyicilerin soruları ile aktif olarak katıldığı etkinlik başarıyla son buldu.

    

Girişimci Hızlandırma Mekanizmalarının Kurulması

Yıldız Teknik Üniversitesi tarafından yürütülmekte olan“Girişimci Hızlandırma Mekanizmalarının Kurulması ve Gelişim Takip Sisteminin Oluşturulması” projesinin demoday ve kapanış etkinliği gerçekleştirildi.

 

Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamında İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile Yıldız Teknopark işbirliğinde yürütülen “Girişimci Hızlandırma Mekanizmalarının Kurulması ve Gelişim Takip Sisteminin Oluşturulması”projesinin kapanış etkinliği 14 Mayıs 2018 tarihinde çok sayıda davetlinin katılımı ile Yıldız Teknopark Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.  

 

Girişimcilerin iş dünyasında bir üst basamağa geçiş sürelerini hızlandırıcı mentörlüklerin ve işbirliklerinin kurulmasını sağlayan projeninDemoday etkinliğinde Yıldız Kuluçka girişimcileri melek yatırımcılara, akademisyenlere ve diğer katılımcılara sunum yapma fırsatı yakaladı. 

Kadın Bakış Açısından Girişimcilik Ekosistemi Etkinliği

GİRİŞİMCİLİĞE KADIN DOKUNUŞU

 

İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle Yıldız Teknik Üniversitesi yürütücülüğünde devam etmekte olan “Girişimci Hızlandırma Mekanizmalarının Kurulması ve Gelişim Takip Sisteminin Oluşturulması” projesi kapsamında “Kadın Bakış Açısından Girişimcilik Ekosistemi” konulu bir panel gerçekleştirildi.

3 Mayıs 2018 tarihinde Yıldız Teknopark Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinlikte; dünyada ve Türkiye’de girişimcilik ekosistemi, kadın girişimcilerin sorunları, toplumsal normlar, sektörel yaklaşımlar ve yatırım fırsatları gibi konular masaya yatırıldı.    

Proje yürütücüsü Nihal Altıok’un moderatörlüğünü yaptığı panele; Workinton CEO’su Pınar Massena, İTO BTM Ofisi Sorumlusu Sena Cebe, PMO Partners CEO’su Bengü Türk ve Yıldız Kuluçka kadın girişimcilerinden Duygu Yılmaz panelist olarak katılım sağladı.

Yıldızlı Projeler Yarışması Finali 24 Nisan´da Gerçekleştirilecek!

Yıldız Teknopark, Yıldız Teknoloji Transfer Ofisi ve Yıldız Teknik Üniversitesi IEEE Öğrenci Kulübü iş birliği ile 2009 yılından bu yana düzenlenen Yıldızlı Projeler Yarışması’nda ödüller sahiplerini buluyor. Önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da fikrini geleceğe taşımak isteyen üniversite öğrencilerinin, akademisyenlerin ve start up’ların büyük ilgi gösterdiği etkinliğin final heyecanı 24 Nisan 2018 Salı günü yaşanacak.

 

Bilişimden elektroniğe, enerjiden sağlığa farklı alanlardaki projelerin yarıştığı etkinliğin son gününde, finale kalma başarısını gösteren proje sahipleri sunumlarını gerçekleştirecekler ve para ödülü, Amerika Silikon Vadisi’ne seyahat, Yıldız Kuluçka da yer alma fırsatı, Yıldız Prototip Atölyesini kullanma hakkı gibi ödüllerin sahibi olacaklar.

 

Ödül törenimizde sizleri de aramızda görmekten onur duyacağız.

 

Tarih   : 24 Nisan 2018, Salı

Saat    : 12.30 – 17.15

Yer      : YTÜ Davutpaşa Kampüsü Kongre ve Kültür Merkezi

 

Program

 

12.30- 13.00  Kokteyl
 
13.00 - 14.00 “Girişimcilik ve İnovasyon” Paneli
 
Moderatör: Argecon CEO & ENTREN Kurucu Başkanı Erdem DERELİ

Panelistler: Şirket Ortağım Melek Yatırımcı Ağı Kurucusu ve Ağ Başkanı Mehmet BULDURGAN, Türk Hava Yolları Kurumsal İnovasyon Uzmanı Emre DALARSLAN,İBB AB İlişkileri Müdürü Kübra BAYRAKTAR ŞİŞMAN,  Lala Eğitim Kurucu Ortağı Eray ERDOĞAN
 
14.15 - 16.00 Proje Sunumları
 
16.15 - 16.45 Konuşmalar
 
16.45 - 17.15 Ödül Töreni

Yıldız Kuluçka Girişimcileri Blockchain Etkinliğinde Buluştu!

İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle Yıldız Teknik Üniversitesi yürütücülüğünde devam etmekte olan “Girişimci Hızlandırma Mekanizmalarının Kurulması ve Gelişim Takip Sisteminin Oluşturulması” projesi kapsamında, “Blockchain”  bilgilendirme etkinliği düzenlendi. 29 Mart 2018 tarihinde Yıldız Teknopark Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen etkinliğe çok sayıda girişimci katıldı.

Son dönemlerin trend konularından biri olan Blockchain etkinliğine girişimcilerin yanısıra YTÜ öğrencileri, akademisyenler ve Teknopark firmaları da katılım gösterdiler. Hackquarters yöneticisi Kaan Akın blockchain teknolojisini anlatırken Bundle Network’ten Serhat Aydın ise konuya ilişkin tecrübelerini paylaştı.  

Etkinlik sonunda verilen networking kokteyli ile katılımcılar birbirlerini tanıma ve fikir alışverişinde bulunma imkanı yakaladılar.

YILDIZ KULUÇKA GİRİŞİMCİLERİ BAYER’LE BULUŞTU!

İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile Yıldız Teknik Üniversitesi yürütücülüğünde devam etmekte olan “Girişimci Hızlandırma Mekanizmalarının Kurulması ve Gelişim Takip Sisteminin Oluşturulması” projesi kapsamında 26 Şubat 2018 tarihinde Yıldız Teknopark Konferans Salonu’nda bir etkinlik gerçekleştirildi.  BAYER İnovasyon Danışmanı Gökay KILIÇ ve Hackquarters Yöneticisi Kaan AKIN’ın sunumları ile başlayan etkinlik BAYER birim yöneticilerinin konuşmaları ile devam etti. Etkinlik sonunda gerçekleştirilen kokteylde networking şansı yakalayan Yıldız Kuluçka girişimcileri, yatırımcılarla bir araya gelerek iş fikirlerini değerlendirdiler.

Yetkinlik eğitimi, mentör - yatırımcı görüşmeleri ve sosyal organizasyonlar gibi çeşitli faaliyetlerin yer aldığı proje ile; kuluçkada başlayıp pazara giden yolda girişimcilerimizin donanımlı şekilde ilerlemeleri hedeflenmektedir. 

Kurumsal İnovasyon ve Yatırımcılık Konusunda Eğitim Düzenledik

Kurumsal İnovasyon ve Yatırımcılık Konusunda Eğitim Düzenledik.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

İnternet sitemizin sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. Sosyal medya hesaplarımızdan anlık olarak duyurularımızı görebilirsiniz.

Hoşgeldiniz

İnternet sitemizi masaüstü bilgisayarınızla, notebook, tablet ve akıllı telefonlarınızla sorunsuz bir şekilde görüntüleyebilirsiniz.